رپورتاژ

خواص پسته

مضرات پسته و رفع آن براى چه کسانى؟

مغز پسته چربى زیادى دارد و براى معده مناسب نیست و کسانى که معده ضعیف دارند آن را باید با زرد آلو بخورند، ضمنا خوردن زیاد آن باعث گرمى بدن و کهیر و دانه هاى قرمز رنگ که در پوست مى شود و براى رفع گرمى باید سرکه، انار ترش یا برگه زرد آلوى ترش مصرف شود. طبع پسته گرم است و براى افراد گرم مزاج مناسب نیست.

کسانى که دیابت یا ناراحتى کلیه دارند سعى کنند پسته کم بخورند. خوردن پسته در خانم هاى باردار نباید افراط شود چون باعث زردى کودک مى شود.

چرا بانوان باید پسته بخورند؟
کم خونى رایج میان دختران و زنان بعد از سن بلوغ یکى از مواردى است که با خوردن پسته قابل جبران است. دخترانى که در طول هفته به میزان لازم پسته مصرف مى کنند مى توانند به پیشگیرى از ابتلا به کم خونى کمک کنند.

پسته از جمله دانه هاى مغزى است که علاوه بر آهن داراى ویتامین B6، B1  وE  است که مى تواند در کنار متعادل سازى اشتهاى دختران در سن بلوغ به تقویت سلول هاى عصبى بدن نیز کمک کند.

معجونی اصیل با حضور پسته!
معجونى که از ترکیب پسته، قند و هل تهیه مى شود. در قدیم مصرف این معجون براى زنانى که تازه وضع حمل کرده بودند استفاده مى شد. این معجون به عنوان غذاى کمکى مفید مى تواند در روزهاى قاعدگى نیز به تقویت بنیه دختران کمک کند.

دندان محکم با پسته خندان و نه در بسته!
کسانى که مى خواهند دندان و دهان خوشبو داشته باشند پوسته سبز پسته را بخورند و جویدن پسته براى التیام زخم هاى داخل دهان مناسب است. براى استحکام لثه ها نیز مالیدن آن  بر روى لثه سودمند است.

غذاى خوشمزه با پسته: 
درخت پسته اولین بار در ترکیه و ایران یافت شد. در آن زمان پسته غذاى اشراف بود. به دلیل ارزش غذایى بالایى که پسته دارد، مى توان با پسته غذاها و دسرهاى متنوع ، شیرینى ها، بستنى هاى خوشمزه اى را تهیه کرد. از جمله غذاهایى که مى توان نام برد:
پسته پلو، خورش فسنجان با پسته و خورش پسته

پسته صادراتی ایران,صادرات و واردات پسته,نحوه صادرات پسته

مى توان با پسته غذاها و دسرهاى متنوع، شیرینى ها، بستنى هاى خوشمزه اى را تهیه کرد

و اما دسری بسیار خوشمزه با پسته:
با پسته مى شود دسرهایى مثل مرباى پوست پسته و کراستینى پسته را نیز تهیه کرد.

شهرت صادرات پسته ایران:
پسته ایران حدود ٧٠ سال پیش با شروع صادرات، ارزش اقتصادى و تجارى ویژه اى پیدا کرد پسته ایران اکنون در مقام بزرگترین کالاى صادراتى کشاورزى و باغبانى و در بعضى سال ها اولین کالاى صادرات غیر نفتى کشور بوده است، و به عنوان اولین صادر کننده پسته دنیا شهرت یافت و پس از کشورمان به ترتیب ایالات متحده، ترکیه، چین و سوریه قرار دارند.

این محصول به دلیل ارز آورى، ایجاد اشتغال، ایجاد ارزش افزوده و سایر جنبه هاى اقتصادى بسیار با اهمیت است. در بین کشورهاى صادر کننده پسته، آمریکا از یک استراتژى صادراتى منظم و دقیق ترى نسبت با رقبا برخوردار بوده است.

بازار جهانى در انتظار پسته:
با لغو تحریم هاى اعمال شده علیه ایران، عرضه ى پسته ایرانى در دنیا رونق گرفته و بازار جهانى در انتظار محصولات این کشور است.

در ایران همه چیز به نفت بسنده نمى شود و ایران با لغو تحریم ها، مى تواند بازار پسته جهان را در اختیار بگیرد. نقش پسته در بازار جهانى قابل توجه است و با آمریکا به عنوان بزرگ ترین تولید کننده پسته جهان رقابت مى کند.

به نظر مى رسد با حل تنش هاى ایجاد شده بار دیگر صادرات پسته ایران رونق بگیرد. تحلیلگران انتظار دارند پس از دستیابى به توافق قیمت پسته کاهش یابد و کسانى که بیشترین ضرر را مى بینند کشاورزان کالیفرنیا هستند که وسعت اراضى مختص به کاشت پسته در ١٠ سال اخیر، سه برابر افزایش یافته است، اما تولید کنندگان کالیفرنیایى به نظر نگران نیستند، زیرا معتقدند که حتى با ورود ایران به بازار پسته، این محصول هم چنان یک تجارت خوبى خواهد بود.

صادرات و واردات پسته,نحوه صادرات پسته,صادرات پسته ایران

بازار جهانى در انتظار صادرات پسته ایرانی می باشد

بندهاى صادرات پسته در توافق هسته اى:
پسته ایران که از محصولات برجسته ایران است، از انقلاب اسلامى به طور خاص هدف تحریم هاى آمریکا بوده است. سال ها پیش، اکثر محصول پسته اى که به آمریکا مى آمد، از ایران بود.

پسته هاى ایرانى بزرگ و گرد بودند و طعم و مزه عالى داشتند. اگر یک دانه مى خوردى، دیگر نمى توانستى جلوى خودت را بگیرى. این قدر که خوب بودند! پسته ترکى هم بود، اما کوچک بودند و باز کردنشان سخت بود، اگر چه آن ها هم مزه خوبى داشتند.

بعد از تحریم ایران، پسته کالیفرنیا عمده بازار آمریکا را گرفت. ظاهر خوبى داشتند، راحت هم مى شد بازشان کرد، اما مزه مقوا مى دادند، تنها راه دسترسى به پسته خندان ایرانى سفر به خارج از آمریکا بود. اگر پسته ایرانى وارد آمریکا شود، احتمالا بازار داخل را متلاشى خواهد کرد، چون کیفیتش قابل مقایسه نیست.

اگر توافق اخیر خوب پیش برود، روى صنعت پسته به خصوص مصرف کنندگان آمریکایى تأثیر خواهد گذاشت و آمریکایى ها اوایل سال ٢٠١۶ مى توانند در کشورشان این محصول ایرانى را خریدارى کنند.

هیچ کس پیدا نمى شود که از پسته مرغوب و درجه یک، بدش بیاید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن